wz

Phil Collins

Vítejte na největších českých neoficiálních stránkách britského hudebníka Phila Collinse! Jste . návštěvník.

 

 | Hlavní strana | Aktuálně | Alba | Fotogalerie | Reportáže | Texty písní | Turné | Vaše příspěvky | Média | Genesis | Chat | Diskuzní forum | QuickBox |

 

 

Média o Collinsovi

Phil Collins


POKUD CHCETE ČÍST VÍCE ČLÁNKŮ Z MÉDIÍ, NAVŠTIVTE RUBRIKY TURNÉ A GENESIS.


 

Phil Collins


 

 


Genesis bez Petera Gabriela to rozjedou v létě v Evropě
08.11.2006 07:53, Radek Antl

Ohlášený comeback legendy jménem Genesis začne evropským turné po velkých stadionech. Znovuzrození věhlasné skupiny, která proslula gigantickými koncerty na hranici hudební reprodukce a divadelního představení, dle dřívějších předpokladů nebude absolutní - koncerty proběhnou bez Petera Gabriela, který se soustředí na přípravy nové sólové nahrávky.

Místo Gabriela s sebou Phil Collins, Mike Rutherford a Tony Banks, členové "aktuální sestavy", vezmou dlouholeté pobočníky Chestera Thompsona (bicí) a Daryla Stuermera (kytara). První zastávkou šňůry jménem Turn It On Again byly zvoleny Helsinky, kde Genesis zahrají 11. června, zatím poslední by pak měl být Řím, kam kapela zavítá 14. července. Zda se můžeme těšit i na nové album, stále není definitivní.

Skupinu založili Peter Gabriel (zpěv, flétna), Michael Rutherford (kytara, baskytara) a Tony Banks (klávesy) v roce 1967, pod názvem Genesis začali fungovat o dva roky později. Následoval příchod kytaristy Stevea Hacketta a Phila Collinse, který do skupiny přišel obsluhovat bicí. Po odchodu nejvýraznějšího člena, showmana a mistra bizardních kostýmů a masek Gabriela v roce 1975 na sebe Collins vzal i roli hlavního zpěváka. Tu zastával až do roku 1997, kdy ho musel nahradit tehdy teprve osmadvacetiletý Ray Wilson. Collins se do kapely vrátil na jeden jediný koncert, jenž proběhl 21. září 2000 v Londýně při příležitosti předání ceny Petera Granta Tonymu Smithovi, dlouholetému manažerovi Genesis. Tehdy se k bývalým spoluhráčům na chvíli připojil i Gabriel.


30. června 2006  15:15

Phil Collins dvojnásobně potěšil své fanoušky. Na spadnutí je prý jeho nové sólové album a ve vzduchu jsou reálné i úvahy o oživení kdysi slavných Genesis.

Pětapadesátiletý Collins, který naposledy v Praze koncertoval loni na podzim, to sdělil v talk show televize CBS, kde vystoupil v souvislosti s uvedením muzikálu Tarzan na Broadwayi, ke kterému napsal veškerou hudbu.

Představení vzniklo na motivy filmu z produkce Walta Disneyho z roku 1999, ke kterému Collins složil pět písní. You´ll Be In My Heart dostala Oscara a stala se světovým hitem.

Naděje, že se původní Collinsova kapela Genesis dá znovu dohromady, je dvojnásob zajímavá proto, že by se v ní měli sejít oba hlavní "kohouti na jednom smetišti", tedy Collins a neméně populární zpěvák Peter Gabriel, který kapelu v roce 1967 spoluzakládal.

Poté, co Gabriel o osm let později z osobních důvodů Genesis opustil, se sólovým zpěvákem stal bubeník Phil Collins. Na úspěšné dráze soubor udržel až do začátku devadesátých let, kdy odešel na sólovou dráhu. Zbylí členové zkoušeli navázat s novým zpěvákem Rayem Wilsonem, ale po nepříliš úspěšné etapě kapelu rozpustili.

Collins možný návrat Genesis v nejsilnější sestavě nevyloučil už během poslední pražské návštěvy, kdy řekl: "Jsem pro. Rád bych se posadil za bubny a nechal zpívat Petera. Jestli se nám to podaří, budu u toho. A jestli ne, tak jen proto, že nám bude v cestě stát příliš mnoho věcí."

O tom, že nezůstalo jen u zbožného přání a věci se dávají do pohybu, svědčí Collinsovo aktuální prohlášení: "Pět z nás, vlastně původní pětka, se sešlo a mluvili jsme o tom, že bychom měli znovu společně udělat něco dohromady. Máme se všichni moc rádi a jsme velcí přátelé, ale každý si buduje vlastní kariéru a každý se věnuje své rodině."

Dodal, že by v brzké době nemuselo stát společnému projektu nic v cestě. "Myslím, že bychom se na něčem mohli domluvit již velmi brzy," slíbil hudebník.

ob, iDNES


Hudebník Phil Collins se chce nechat rozvést s manželkou Orianne. Žili spolu šest šťastných let, ale dnes oba přiznávají: Naše cesty se rozcházejí! Dvojice touží po klidném rozchodu bez emocí, na jehož konci budou dobrými přáteli a pečujícími rodiči.

16.3. 2006 12:59
"Oba dva jsou velmi smutní z toho, že to muselo dojít až sem, ale jejich prioritou je štěstí a dobrá péče o děti. Rozhodli se, že se rozejdou v dobrém, zůstanou přáteli a milujícími rodiči," svěřila novinářům Mara Buxbaumová, tisková mluvčí Collinse.

Pětapadesátiletý Collins, bývalý člen skupiny Genesis, tak končí již třetí manželství. S první ženou Anderou Bertorelliovou má dvě děti, s druhou Jill Tavelmanovou jedno dítě a s poslední manželkou, Orianne Ceveyovou, má dvě děti. Nejdéle, dvanáct let, vydržel hudebník s druhou ženou. S Orianne by oslavili sedmé výročí letos v červenci.

famous.cz, Novinky, dne 16.3. 2006


Phil Collins se rozchází s manželkou
 
Londýn - Známý britský zpěvák a hudebník Phil Collins se rozchází s manželkou Orianne. Ve společném prohlášení oba po šestiletém manželství uvedli, že se tak rozhodli "v zájmu svých dvou malých dětí".
Někdejší frontman britských Genesis bude i nadále bydlet ve Švýcarsku, aby byl nablízku svým dvěma synům, Nicholasovi a Matthewovi, prohlásila mluvčí 55letého zpěváka Mara Buxbaumová.

"Manželé jsou velmi smutní, že to došlo tak daleko, ale jejich prioritou zůstává blaho a štěstí dětí. Jsou rozhodnutí zůstat přáteli a milujícími rodiči," uvádí se ve stanovisku. Matthewovi budou v prosinci dva roky, Nicholasovi v dubnu pět.

Podle Buxbaumové žijí manželé odděleně od počátku roku a již delší dobu se sobě navzájem odcizovali. Z předchozích dvou manželství má Collins ještě další tři děti.

Jako bubeník hrál Collins se skupinou Genesis od roku 1970, v roce 1975 zde vystřídal u mikrofonu Petera Gabriela. V roce 1996 se vydal na úspěšnou sólovou dráhu. Vedle řady hitů je také autorem hudby k animovanému Tarzanovi, která mu v roce 2000 vynesla Oscara a prestižní cenu Grammy.

zdroj: www.ceskenoviny.cz ze dne 16.3. 2006


Na speciální tiskové konferenci v Los Angeles bude oznámeno, že britská rocková skupina Genesis se vrátí na pódia ve své nejlepší sestavě, tedy s bubeníkem a zpěvákem Philem Collinsem a zpěvákem Peterem Gabrielem.

14.3. 2006 16:43
O návratu Genesis se hovořilo již na konci loňského roku. Pozitivně se k němu vyjádřili jak Peter Gabriel, tak Phil Collins. Collins při své návštěvě v Praze v říjnu řekl: "Všichni se teď dávají dohromady, ale hodně kapel se brzy rozpadne, protože se jejich členové nenávidí. My se nerozešli jako nepřátelé, proto je možné všechno."

Peter Gabriel v listopadu časopisu Rolling Stone přiznal: "Chceme si o tom popovídat, ale neberte to jako jistou věc." Ke schůzce mezi členy kapely mělo dojít v lednu.

Skupina Genesis vznikla v roce 1967. Po osmi letech odešel Gabriel, v roce 1996 se na sólovou dráhu vydal i Collins. Zpěvákem se tehdy stal Ray Wilson z formace Stiltskin, ovšem v osmadevadesátém se Genesis rozešli definitivně. Kromě Gabriela a Collinse by ještě v sestavě měli být Steve Hackett (kytara), Mike Rutheford (baskytara) a Tony Banks (klávesy).

jaš, Právo - 14.3. 06


Phil Collins: Sa zotavil, a vystúpil v Budapešti!
Budapešť 26. októbra (TASR) - Britský spevák, bubeník, pianista a skladateľ Phil Collins dnes vystúpi pred vypredanou budapeštianskou Sportarénou po tom, ako utorňajší pražský koncert odriekol kvôli prechladnutiu.

Jedna z najväčších hviezd svetovej pop music osemdesiatych a deväťdesiatych rokov, 54-ročný rockový hudobník pricestuje do maďarskej metropoly v rámci svetového rozlúčkového turné.

Collins bol vyše desaťročie členom skupiny Genesis, svoju sólovú dráhu začal v roku 1981. Vydal viacero úspešných albumov, k jeho menu sa viaže aj hudba ku kreslenému filmu Tarzan, za ktorú dostal ocenenia Golden Globe, Oscar aj Grammy.

Britský umelec získal ocenenia Grammy ďalej napríklad za pieseň Another Day In Paradise, s ktorou obsadil 1. priečku v americkej hitparáde.

V hitparádach v USA a v Anglicku uspeli jeho skladby You Can¤t Hurry Love, Against All Odds, Easy Lover, Sussudio, One More Night, Separate Lives, alebo aj A Groovy Kind Of Love.

(spravodajca TASR Ladislav Vallach) juh

© 2005, Autorské práva TASR a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

-----------------------------------------------
Zdroj: Agentúra TASR
:::music is everything ... gregi.net:::

 Z Á B A V A, zdroj www.krab.cz


Phil Collins v boji za práva zvířat

Bubeníci T. Lee a P. Collins věnovali podepsané paličky nové kampani sdružení PETA (Lidé za etické zacházení se zvířaty) zaměřené proti řetězci rychlého občerstvení KFC.

Bubenické paličky budou dány do aukce a výtěžek bude věnován na kampaň "Kentucky Fried Cruelty" (Kentucká smažená krutost) s cílem zastavit údajné týrání kuřat na farmách společnosti.

PETA žaluje KFC za "odsekávání zobáku kuřatům bez použití prostředků proti bolesti, výkrm kuřat včetně podávání narkotik, díky kterému kuřata tolik ztloustnou, že si svou vlastní vahou zmrzačí nohy, a uvaření milionů kuřat za živa každý rok v odstraňovači peří na jatkách. To všechno se provádí, když jsou kuřata stále při vědomí a schopná cítit bolest".

Lee a Collins se přidali k hvězdami naplněnému seznamu příznivců PETA, kam patří například Paul McCartney, Bestie Boys, Good Charlotte a Black Eyed Peas. Ti všichni podporují anti-KFC kampaň.

Překlad z amerického originálu Sylvie Hájková Wágnerová
  zdroj - http://www.hi-life.cz/Radcin_zviretnik


Collins místo hraní rozdával autogramyPRAHA - Britský zpěvák a bubeník Phil Collins včera v hotelu Four Season znovu vysvětlil důvody zrušených pražských koncertů. O jeho vystoupení ale diváci nepřijdou.Deník Šíp - 26.10.2005


Oba vyprodané koncerty pouze odložil na 23. a 24. listopad. Collins na současném světovém turné při sobotním vystoupení v litevském Vilniusu ztratil hlas.

"Všem fanouškům v České republice se omlouvám a zvu je na své nové koncertní termíny," řekl včera na tiskovce v Praze. Před hotelem se pak svým fanouškům ochotně podepisoval.

Během krátkého pražského pobytu zpěvák pouze odpočíval, dnes jeho turné pokračuje koncertem v Budapešti.

Zakoupené vstupenky na říjnový koncert zůstávají v platnosti.

(čtk)
 zdroj www.vecerka.cz


Zpěvák Phil Collins se vrátil

Zpěvák Phil Collins, který odložil oba říjnové koncerty kvůli nachlazení, se vrátil do hlavního města. Ve středu a ve čtvrtek vystoupí se svou kapelou v pražské Sazka Areně, která bude asi vyprodaná.

Pořadatelé očekávají dvakrát 15 tisíc lidí. Právě v Praze Collins uzavře turné First Final Farewell Tour, které označil za své poslední. Kvůli problémům se sluchem bude prý vystupovat jenom příležitostně.


"Collinsův odklad nezpůsobil žádný velký zmatek. Publicita kolem zpěváka spíše zvedla zájem o oba koncerty. Někteří posluchači vrátili lístky, jiní zájemci si je naopak koupili. V prodeji zbývá málo vstupenek," řekl Petr Novák z agentury Interkoncerts.

Přesný počet zbývajících lístků pořadatelé neznali, neboť do včerejška probíhal prodej přes internet. Na oba koncerty zbyly hlavně vstupenky k stání za 1250 nebo 1050 korun. Navíc pořadatelé ještě na poslední chvíli rozšířili plochu pod pódiem.

"Lístky si lidé budou moci koupit ještě v pokladnách u haly, na oba koncerty zbývá také několik vstupenek k sezení," dodal mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.

Phil Collins a členové jeho skupiny byli v Praze už včera. "Prožili zde den volna. Co dělal Collins? Myslím, že se šetřil na obě vystoupení," odpověděl stručně Novák.

Zpěvák pojímá své koncerty jako přehlídku hitů, jichž nahrál během pětadvacetileté sólové kariéry slušnou porci. Těžiště jeho slávy leží v osmdesátých letech, kdy Collins bubnoval s kapelou Genesis a zároveň vydával sólová alba, úspěšná na obou stranách Atlantiku.

Collins zazářil s baladou In The Air Tonight, taneční skladbou Don’t Lose My Number nebo soulovou písní Against All Odds, jež jeho současné koncerty zahajuje. V sestavě třiadvaceti hitů nechybí ani nejslavnější kousek Another Day In Paradise, mladší skladba Dance Into The Light nebo Invisible Touch, písňová vzpomínka na Collinsovu éru s Genesis.

Ostatně právě tuto kapelu se chystají bývalí členové oživit. Collins už dal najevo, že by nebyl proti. "Nerozešli jsme se ve zlém, stále zůstáváme přáteli," říkal zpěvák v pražském hotelu Four Seasons, když novinářům vysvětloval rozhodnutí odložit říjnové koncerty.

Vladimír Vlasák, MF DNES
 


 03.12.1997 - VLADIMÍR VLASÁK - MF Dnes

Kapitán Collins svou posádku dirigovat nemusel

P r a h a - Exotickým popěvkem Hand In Hand zahájil své pražské vystoupení zpěvák Phil Collins, když na kruhové pódium, umístěné uprostřed vyprodané Sportovní haly, přivedl svou doprovodnou kapelu.

Koncert se dostal ihned do tempa, které rozpumpovala i následující píseň Hang In Long Enough, na kterou navázal Collinsův velký hit Don't Lose My Number.

Muzikanti představující posádku na palubě lodi, kterou připomínaly záchranné kruhy na bocích pódia a jakési vchody do podpalubí, byli neustále v pohybu, zatímco Collins stál uprostřed "můstku" jako kapitán. Patnáct tisíc posluchačů mělo o dění "na palubě" dobrý přehled a výkřiky i pískotem se zapojovalo do hry.

Collinsovu muziku barevně doplňovala efektní hra světel, umístěných také na osmi obřích listech rozvěšených nad pódiem. Kapitán Collins svoji dvanáctičlennou posádku nemusel příliš dirigovat. Kapela, jejíž základ tvořili kytaristé Daryl Stuermer, Ronnie Carryl, vynikající basista Nathan East, hráč na klávesy Brad Cole a další dva bubeníci, hrála tak, aby předvedla všechny své možnosti.

Zněžněla při baladě Another Day In Paradise, Collinsově nejmelodičtější skladbě, kterou zpěvák uvedl slovy "Tato píseň je o lidech bez domova"; nad hlavami publika se v té chvíli objevily nezbytné zapalovače a prskavky.

Kapela se v průběhu večera několikrát zaskvěla v plném zvuku, s pulsující čtyřčlennou dechovou sekcí. S břeskným big bandem kontrastoval například moment, kdy si Collins sedl ke klávesám, opět česky přečetl z papíru "Nyní tu budu jen já a vy" a zazpíval Do You Remember.

V bloku pomalých písní nezapomněl ani na hit One More Night. A aby publiku připomněl, že je také instrumentalistou, pustil se se svými dvěma kolegy do speciální bubenické exhibice. Šestačtyřicetiletý Collins, kterého na pódiu podpořily hlasy černé Američanky Amy Keyesové a Arnolda McCullera, sršel energií a postupně uplatnil všechny své role - tu romantickou, melancholickou i páskovskou. Kroužil kolem pódia, měnil paličky a klávesy a zpíval ve velké pohodě. Vypadal jako spokojený kapitán, jehož loď se pohupuje na vlnách lidského moře.

Pražský koncert byl součástí Collinsova zimního turné nazvaného Dancing into Europe '97, které má zatím příznivý ohlas a má podpořit prodej zpěvákovy poslední desky Dancing Into The Light. Koncem října Collins například přilákal dvanáct tisíc posluchačů do haly v holandském Rotterdamu.

Do Prahy přiletěl Collins včera odpoledne z Vídně; na dnešek si naplánoval prohlídku hlavního města, ale program bude záležet na počasí. Collins dosud prodal sedmdesát milionů desek a podílel se na dalších sto dvaceti milionech alb, která si koupili fanoušci Genesis. Vlastní šest cen Grammy, je doktorem hudby na bostonské Berklee College Of Music, přispěl na nahrávky Johna Calea, Mikea Oldfielda, Tiny Turnerové, Roberta Planta, Erika Claptona a dalších. Se svou třetí ženou, bývalou miss Švýcarska, žije v Ženevě.

Z výtěžku právě probíhajícího turné věnuje Collins spolu se svým sponzorem milion dolarů na podporu charitativních projektů zaměřených na evropskou mládež. Část z této sumy získají i české projekty Nadace Naše dítě a Societa.


 03.12.1997 - (vla) - MF Dnes

Collins předvedl ve Sportovní hale show plnou pohybu

P r a h a - Vyprodaná Sportovní hala včera přivítala zpěváka Phila Collinse, jednu z mála velkých hvězd rocku a popu, které se v Praze dosud neobjevily.

Collins jako by to chtěl lidem vynahradit. "Ahoj Praho, jsem rád, že jsem tady, a zazpívám vám staré i nové písně," přečetl v úvodu koncertu česky z papíru. Obklopen velkou kapelou a povzbuzován nadšeným publikem, zahrál všechny své romantické, melancholické i svižné hity včetně písní z nového alba Dance Into The Light. Collinsovu show provázel neustálý pohyb hudebníků po kruhovém pódiu, které připomínalo jakousi lodní palubu uprostřed Sportovní haly.

Zpěvák přiletěl včera odpoledne svým speciálem na staré ruzyňské letiště a krátce před zkouškou v hale se ubytoval v hotelu InterContinental. Na dnešek si naplánoval prohlídku hlavního města. Doprovázet ho zřejmě bude manželka Orianne Ceveyová, bývalá miss Švýcarska, kvůli níž se z anglického venkova přestěhoval do Ženevy.


 04.12.1997 - VLADIMÍR VLASÁK - MF Dnes

Collins si vystačil s hudbou

Pražský koncert Phila Collinse byl především o radosti z muziky, kterou zpěvák a jeho dvanáctičlenný doprovod přenesli i na vyprodanou Sportovní halu. Výborně jim k tomu posloužilo pódium uprostřed arény: posunulo ohnisko hudby mezi lidi, vtáhlo posluchače do děje.

Kapela si rychle získala sympatie bezprostředním a zcela nehvězdným chováním, odvozeným od Collinsova civilního stylu. Hudebníci hráli své - často náročné - party jakoby mimochodem; zdálo se, že spíše dovádějí, než muzicírují.

Mezi nástroji vynikala elastická basa Nathana Easta, hučící v rockovějších aranžích, volně plynoucí v baladách nebo při funky. Ve spojení s dvěma bubeníky, k nimž se občas přidal i Collins, to byl dobře seřízený motor pro všechny rychlosti: od vypalovačky Don't Lose My Number až po melancholickou Two Hearts. K vrcholným číslům Collinsova big bandu patřily koktejly rytmů, opentlené kytarami veterána Daryla Stuermera a živočišného Ronnieho Carryla, jimž ještě notně pomáhala čtyřčlenná dechová sekce. Muzika tu třeskala a bouřila vášněmi, přelévala se mezi Latinskou i Severní Amerikou a Afrikou; zároveň zbýval prostor pro saxofonová i kytarová sóla. V písních Hang In Long Enough, Sussudio, závěrečné Take Me Home nebo výtečně zdramatizované Both Sides se tahle "jízda" dokonce blížila zvuku bývalé skupiny Petera Gabriela v Collinsově pojetí ovšem bylo více jazzového cítění.

S pomocí výborných hudebníků Collins trochu rozpustil i nasládlost starých hitů One More Night či Another Day In Paradise. K těm nejlepším baladickým okamžikům patřila píseň Separate Lives: prostor dostali doprovodní zpěváci Amy Keyesová a Arnold McCuller, kteří skladbu "zlomili" k takřka gospelovému závěru. A uprostřed toho všeho muzikantského hemžení kraloval Collins, jehož hlas zněl nejlépe ve středních polohách.

Chlapík od vedle, trochu klaun, trochu melancholik - ale především muzikant, který nepotřebuje lasery a projekce k tomu, aby dokázal bavit lidi. Ty dvě a půl hodiny utekly jako voda.


 02.12.1997 - VLADIMÍR VLASÁK - MF Dnes

Collins chystá přes dvě hodiny hitů

P r a h a - Další osobností světové populární hudby, která navštíví Prahu, je zpěvák a muzikant Phil Collins.

Do hlavního města přilétá dnes odpoledne; večer pak bude mít tuzemskou premiéru ve Sportovní hale. Pro vyprodanou arénu má připraveno pětadvacet písní, jež odeznějí během dvou a půl hodinové show.

Collins přijíždí v době, kdy se už definitivně vzpamatoval z krize svého předchozího manželství a nalezl nový vztah ke švýcarské miss Orianne Ceveyové - ta si pravděpodobně nenechá návštěvu ujít a při středečních nákupech náležitě odlehčí manželovu peněženku. Zpěvák přiletí z Vídně soukromým letadlem a ubytuje se v hotelu InterContinental, který už poskytl útočiště Michaelu Jacksonovi či irským U2.

Collinsova pohoda se odrazila nejen na novém albu Dancing Into The Light plném hravých a světlých barev - dobrá nálada provází i jeho současné turné Dance into Europe 97, které zpěvák zahájil 12. října v Barceloně a během něhož stane na třiadvaceti pódiích dvanácti evropských zemí. Podle ohlasů z Německa se kapela skutečně "vyřádí" a totéž lze očekávat v Praze. Kruhové pódium umístěné uprostřed Sportovní haly se podobá lodní palubě ozdobené záchrannými kruhy a je vybavené výsuvnou plošinou. Konstrukce, která má v průměru 18 a půl metru, umožňuje dvanáctičlenné kapele pohyb "kolem dokola" a Collinsovi muži - oblečení jako lodníci - mají neustálý kontakt s publikem. Osvětlení zajišťují baterie reflektorů sestavené do osmi samostatných pohyblivých bloků, jež mohou s trochou fantazie připomínat lodní plachty.

Collins, který loni definitivně opustil domovskou skupinu Genesis, bude samozřejmě hrát to nejlepší, co nazpíval od února 1981, kdy vyšlo jeho první sólové album Face Value. Do jeho repertoáru patří hit In The Air Tonight, balada One More Night či svižná skladba Don't Lose My Number; Collinsův patrně nejpůsobivější kousek je skladba Another Day In Paradise, popisující situaci bezdomovců. K hitovému "jádru" pak přibude šest až sedm písní z aktuálního alba.

V Collinsově kapele se čtyřčlennou dechovou sekcí hrají zkušený kytarista Daryl Stuermer a hráč na klávesy Brand Cole, rytmiku tvoří bubeník Ricky Lawson a baskytarista Nathan East. Část výtěžku z pražského koncertu věnuje Collins spolu se svým sponzorem na rozvoj dětské Linky bezpečí. Collinsovu finanční podporu získá i projekt občanského sdružení Societa, zaměřený na rozvoj talentu a kreativity mladých lidí, například divadelní tvorbu, fotografování či hudbu. "Mladí lidé mají ideály a nadšení. Chtějí zlepšit společnost, ale často postrádají příležitost své cíle uskutečnit," vysvětlil Collins.

Během turné, jež zahrne Británii, Francii, německy mluvící země, Itálii, Skandinávii i Benelux, rozdá na podporu charitativních projektů pro evropskou mládež celkem milion dolarů.


Phil Collins prý uvažuje o obnovení skupiny Genesis
 
LONDÝN - Britský zpěvák a bubeník Phil Collins by rád dal znovu dohromady svou někdejší kapelu Genesis. Chce se také vrátit k původní sestavě, což by znamenalo že by v čele skupiny stanul zpěvák Peter Gabriel. Collinsovi by to údajně vůbec nevadilo.
Genesis vznikla v roce 1967 a rozpadla se v roce 1998. Původní frontman Gabriel postoupil v roce 1975, poté, co se rozhodl pro sólovou dráhu, vedoucí postavení ve skupině Collinsovi.

"Jsme pořád dobrými přáteli," prohlásil Phil. "Že už nehrajeme ve stejné kapele neznamená, že se nevídáme a netěšíme se ze své společnosti."

Collins nyní potvrzuje, že je nanejvýš pravděpodobné, že se kapela dá zase dohromady.

"Jsem pro," prohlásil. "Rád usednu za bubny a nechám Petera (Gabriela) zpívat. Obnoví-li se skupina, budu tam. Pokud se tak nestane, bude to jen proto, že tomu stojí v cestě spousta věcí."

zdroj www.ceskenoviny.cz


Collins nekončí, uvažuje o obnovení Genesis

Phil Collins v Praze
 
Jeden z nejrespektovanějších zpívajících bubeníků světa Phil Collins by rád obnovil svou bývalou kapelu Genesis. Skupina vznikla už roku 1967, ale nejvíce se proslavila v osmdesátých letech. Před necelými deseti lety Collins z Genesis odešel a hrál sólově, nedávno dokonce prohlásil, že už na žádné turné nevyjede.

7.11. 2005 16:09
LONDÝN - Collins se chce vrátit k původní sestavě, což by znamenalo že by v čele skupiny stanul zpěvák Peter Gabriel. Collinsovi by to údajně vůbec nevadilo. Původní frontman Gabriel postoupil v roce 1975, poté, co se rozhodl pro sólovou dráhu, vedoucí postavení ve skupině Collinsovi.

"Jsme pořád dobrými příteli," prohlásil Collins. "Že už nehrajeme ve stejné kapele neznamená, že se nevídáme a netěšíme se ze své společnosti." Collins potvrzuje, že je nanejvýš pravděpodobné, že se soubor dá zase dohromady. "Rád usednu za bubny a nechám Petera (Gabriela) zpívat. Obnoví-li se skupina, budu tam. Pokud se tak nestane, bude to jen proto, že tomu stojí v cestě spousta věcí."

Informace je o to překvapivější, že zpěvák nedávno v pražském hotelu Four Seasons oznámil, že už nikdy nechce jet na žádné turné. Potvrdil, že náhradní termíny pražských koncertů jsou 23. a 24. listopadu, a vysvětlil, že se chce věnovat rodině a koncertování zabírá mnoho času.

Mezi Collinsovi nejznámější hity patří písně In The Air Tonight, You Can´t Hurry Love či Dance Into The Light.

Stanislav Dvořák, Novinky, zdroj www.novinky.cz


Phil Collins by chtěl vzkřísit Genesis

7. listopadu 2005 20:03
Zpěvák a bubeník Phil Collins s hudbou nekončí. Chtěl by obnovit původní sestavu domovské kapely Genesis. Za mikrofonem by rád viděl dalšího hitmakera, hudebního chameleona Petera Gabriela.

Po vystoupení Pink Floyd na festivalu Live8 nás možná čeká další velký rockový comeback.

Phil Collins je širší veřejnosti znám zejména jako sólový zpěvák. Ve světě popu se poprvé prosadil s hity Genesis jako I Can´t Dance. Na jejich úspěch navázal ve vlastní kariéře skladbami Dance Into The Light, True Colors a jinými.

Prvopočátky Genesis jsou však spojeny s Peterem Gabrielem. Ten s kamarády z londýnského internátu založil skupinu v roce 1967. Proslavil se bláznivými převleky a divadelení show při koncertech.

V roce 1975 přepustil kormidlo kapely a post zpěváka tehdejšímu bubeníku Collinsovi. Ten Genesis zavedl do více komerčních vod a proslavil. Gabriel se věnoval sólové tvorbě a je znám jako autor hitů Red Rain, Sledge Hammer a pořádáním etnického festivalu Womad.

"Jsme pořád dobrými přáteli," prohlásil Phil. "Že už nehrajeme ve stejné kapele neznamená, že se nevídáme a netěšíme se ze své společnosti. Rád usednu za bubny a nechám Petera (Gabriela) zpívat. Obnoví-li se skupina, budu tam."

Chuť dát dohromady původní art-rockovou legendu navíc nedávno v televizním rozhovoru potvrdil i Gabriel. Ten to dodnes odmítal s tím, že mu dvacet let trvalo než se zbavil nálepky bývalého lídra Genesis.

Collins kvůli zdravotním problémům nedávno odložil své pražské koncerty na 23. a 24. listopadu. Nechal se slyšet, že končí s koncertování. Ale možná bude vše jinak.

dp, iDNES, zdroj www.idnes.cz


Phil Collins se léčí v Praze

Anglický zpěvák a bubeník Phil Collins sice přeložil své dva pražské koncerty na 23. a 24. listopadu, přesto momentálně pobývá v Praze.
     Nemocné hlasivky si léčí v hotelu Four Seasons, odkud bude pokračovat do Budapešti, kde vystoupí ve středu večer a naváže na přerušené turné.
     Collins se nachladil již 20. října během pobytu v Moskvě. V sobotu v litevském Vilniusu koncert nedozpíval a rozhodl se přeložit dvě následující vystoupení v Praze na listopadové termíny. Vstupenky z neuskutečněných říjnových koncertů zůstávají v platnosti.
     „Myslím, že se rozhodl správně,“ řekl Právu Robert Porkert z pořádající agentury Interkoncerts. „Přemýšlel o tom, že by zariskoval a v Praze vystoupil, ale protože má hlasivky opravdu nemocné, mohlo by se stát, že by koncert nedokončil, nebo by odzpíval pouze jeden.“
     Vzhledem k informacím o tom, že toto turné je jeho poslední a že kvůli svým zdravotním potížím končí s koncertováním, mohla by Praha vidět poslední dva koncerty v jeho kariéře.

(špu) deník Právo, 25.10. 05


Pondělí 24.10. 2005, 12:00, www.super.cz

Do zaslouženého hudebního důchodu popový gigant Phil Collins (54) naštěstí ještě neodchází, ale na pořád už končí s koncertováním.
Studiových plánů a skladatelských zakázek má ještě celou řadu. Držitel Oscara, Zlatého Glóbu a Grammy za titulní píseň k animovanému filmu Tarzan (1999) chystá na příští rok jeho muzikálovou verzi.

"Kdybych neskončil teď, jezdil bych po světě až do smrti," vysvětloval Phil Collins, proč je toto celosvětové turné opravdu poslední. "Nekončím s tím proto, že bych harcování po světě nenáviděl. Naopak - miluji to. Ale rozhodl jsem se kvůli svým dětem," vysvětluje Phil, který si "na stará kolena" pořídil dva malé synky se svojí o mnoho let mladší manželkou.

K rozhodnutí skončit s koncerty mu napomohla i jeho ztráta sluchu v roce 2000. I když nakonec zase začal slyšet, bere tuto událost jako znamení, které mu pomohlo. "Pro mě to byla záchrana. Vím, zní to divně. Ale vždy jsem tvrdě pracoval a nyní jsem se musel změnit, omezit aktivity," tvrdí Collins.

Phil Collins nevypadá jako hvězda a ani se tak nechová. Působí spíš dojmem sympatického pracanta, který se právě vrátil z fabriky. Je menší, podsaditý a plešatí. Když ale čtyřiapadesátiletý Brit začne zpívat, nebo se posadí za své oblíbené bubny či klavír, pak se stává magickou figurou, která stále přitahuje davy.
Nejinak je tomu na jeho současném turné, které ho brzy zavede i do Prahy.


Martina Štanclová udělala exkluzivní rozhovor pro Rádio Impuls se zpěvákem Philem Collinsem.


Kdy jste přišel na to, že máte talent na psaní muziky a na skládání písniček?
 
„Nikdy jsem na to nemyslel, takže to nemůžu říct. Stane se, že občas vystupuji a najednou mě napadne, proč se zrovna tohle lidem líbí? Vždy, když končíme s písní Take me home, což je moje nejmilejší píseň, tak se loučím s lidmi a mám pocit, že jsme přátelé. Mám pocit štěstí, protože to opravdu štěstí je.“

Říká se, že úplně první hudební zaměstnání jste měl u George Harrisona, je to pravda?

„Ano, je to pravda, bylo to na albu v 69. Znal jsem člověka, který byl manažerem kapely a ten se mě jednou zeptal, co dělám. Já jsem mu řekl, že nic nedělám. Tak mi nabídl, jestli nechci hrát s Harrisonem, tak jsem řekl, že jo. Šel jsem do Abyroad, tam jsem viděl George a Ringa a byl tam také Billy Presto. Pár hodin jsem s nimi hrál. On zkoušel své skladby v mnoha verzích, takže když deska vyšla, já jsem na ní nebyl. Později, když jsem se trochu znali a on remixoval své písně, tak upozornil v poznámkách, že jsem se zúčastnil sezení. Na desce jsem ale nebyl, což mě jako 17 letého ničilo. Když jsem si koupil desku a mé jméno tam chybělo, tak jsem byl úplně zničený. Když jsme se pak stali přáteli, tak jsem pochopil proč.“

Jiná věc. Kde postrádáme vaši účast, jsou Genesis. Uvažoval jste o návratu, nebo o jejich znovuobnovení?

„My se stále vídáme a jsme stále dobří přátelé, takže je stále možnost dát se dohromady a něco společně složit. Ať už by to byly Genesis nebo něco podobného, je několik způsobů, jak se na to dívat. Teď jsem hodně zaměstnaný a nemůžu myslet na to, že bych zaplnil svůj život ještě něčím jiným. Musím skončit toto turné a příští rok muzikál. Až pak budu sedět před prázdnou obrazovkou počítače a budu si říkat - co budu dělat, tak mě možná napadnou i Genesis.“

Vy jste dělal i filmovou muziku, dělal jste několik filmových skladeb pro studio Disney – to je úmysl?

„Jedna věc souvisí s druhou. V 95 roce mě požádali, abych pro ně udělal Tarzana. Já k tomu mám vztah jednak přes svoje děti a jednak mám bratra a sestru, kteří v Disneyovkách jeli. Můj bratr maloval komiksy, obdivoval jejich animace a sestra byla zase krasobruslařka. Každý rok bruslila na melodie z filmů, takže tahle hudba byla u nás pořád. Takže když za mnou přišli, tak to bylo jako když vás pozvou jako člena klubu, o kterém by vás nenapadlo, že by vás za člena někdy přijali. Když vyšel Tarzan, tak mi nabídli další film a já jsem si řekl proč ne, mohla by to být velká zábava a udělala jsem hudbu k Bratru medvědu. Kromě toho, že jsem tam napsal píseň, tak jsem dokonce napsal i doprovodnou hudbu. Bylo dost těžké je přesvědčit, že umím psát i filmovou hudbu, protože když je dobrá, tak je dobrá a když je špatná, tak může zničit celý film a to by byla škoda. Tarzan jako muzikál je v tom další krok. Bude mít premiéru příští rok v květnu, takže neodmítám, když pro ně v budoucnosti budu něco dělat. Možná půjdeme jinými směry, já ale nikdy neodmítám výzvy.“
 
Podle toho, co říkáte, je muzikál to nejdůležitější, čím se dnes zabýváte. Co je na muzikálu tak vzrušujícího?

„Na muzikálu je hezká práce s počítačem. Od té doby, co pracuji s počítači, mám větší možnost dodat úplný obraz toho, co si myslím. Předtím, než jsem začal pracovat s počítačem, tak jsem si musel všechno natočit na pásek. Když jsem chtěl udělat změnu, musel jsem to natočit úplně znovu, protože na pásku to byl živý záznam. Počítač mi dovoluje něco modifikovat, měnit, sestříhávat a zkoušet další nápady. Jsem schopen vytvořit lepší obraz svých myšlenek. Následkem toho se učím znovu skládat. Je to jako bych znovu začínal. Už to není, jako když jsem si nahrával to, jak hraji na klavír, na magnetofon. Učím se tím pádem různé způsoby komponování. Je to kreativní a velice mě to baví.“

Rádio Impuls je mediálním partnerem koncertů Phila Collinse v Praze
www.netimpuls.cz dne 22.10. 05


Phil Collins zrušil oba říjnové koncerty v Praze
23.10.2005 15:32, Lukáš Franz - www.musicserver.cz

Jeden z těch, co je přestalo sledovat show zpoza bicích, a tak se rozhodli postavit za mikrofon. Phil Collins je jedním z nejúspěšnějších "převychovaných" hudebníků a na koncerty bývalého člena Genesis chodí stále požehnaný počet fanoušků. Českou republiku měl koncem října potkat takřka svátek v podobě "double-vystoupení" 24. a 25. října v domovské areně pražské Slavie, v moderní Sazka Areně. Bohužel, okolnosti jeho tour tomu chtěly jinak.
"Phil se silně nachladil v Moskvě a ve Vilniusu poté musel vynechat několik písní, protože nebyl schopen zpívat," uvedly jeho oficiální webové stránky. Následkem toho se Collinsovi čeští příznivci musí srovnat s tím, že z pražských vystoupení sešlo. Podle tiskové zprávy se ale nemusejí bát, že by o možnost vidět zpěváka na jeho (pravděpodobně) posledním turné přišli. Vstupenky zůstávají v platnosti na nové termíny, jimiž jsou 23. a 24. listopad.

"Phil Collins se všem fanouškům v České republice omlouvá a zve je na své nové koncertní termíny," uvádí dále tisková zpráva. Zpěvák je na turné The First Farewell Tour, o kterém sám tvrdí, že bude jeho posledním. Nevylučuje, že posléze neuspořádá nějaké jednorázové akce, ale tradiční tour už asi nikdy nepojede. "Důvodů je víc, ale dva jsou nejdůležitější: zaprvé mi lékaři před pár lety našli vážnou vadu sluchu, kterou živá vystoupení hodně zhoršují, a už tehdy mi důrazně doporučili, abych s koncertováním definitivně přestal," svěřil Collins v rozhovoru pro MF Dnes.


Na Tahu, příloha deníků Bohemia, M. Skalka, 20.10. 05

Collins je šťastný a jeho hudba taky

Patří mezi absolutní světovou hudební elitu. Ale čert ví, jestli by dnes čtyřiapadesátiletý Phil Collins vůbec kdy začal sólově zpívat, kdyby mikrofon jeho domovské skupiny Genesis neopustil v pětasedmdesátém roce Peter Gabriel. Na naléhání spoluhráčů se tehdy ujal osiřelého zpěváckého postu, paralelně s působením v kapele natáčel i sólová alba, až dal nakonec v roce 1996 legendární poprockové skupině definitivně vale.

„Už jsem z působení Genesis neměl takovou radost jako uplynulých dvacet let“, prohlásil nedlouho před svým historicky prvním pražským koncertem, který odehrál za bouřlivých ovací nadšeného publika 2.12. 1997 v někdejší Sportovní hale. Phil Collins se bezmála deset let věnuje výhradně vlastní kariéře (první sólové album Face Value ale vydal už v roce 1981), stejně jako s chutí hostuje na mnoha projektech svých kolegů z hudebního světa. Zatím poslední sólové studiové album Testify vyšlo v roce 2002 a v České republice za něj získal Platinovou desku. Loni v září se na trhu objevila vděčná kompilace Love songs: A Compilation…Old and New, na níž soustředil své celosvětové hity jako One more night, Against All Odds, Groovy Kind of Love, Separate Lives či Two Hearts.

Phil se v polovině 90. let rozvedl se svou druhou manželkou Jill a odstěhoval se z Londýna na předměstí Ženevy, kde začal žít se svou tehdy třiadvacetiletou přítelkyní Orianne. Dnes mají spolu syny Nicholase a Matthewa.

„V případě Orianne nešlo o nějaký chvilkový flirt a po dlouhé době jsem se začal cítit opravdu šťastný. A šťastná začala být i moje hudba, což se tehdy dokonale odrazilo na albu Dance Into The Light.“

Phil se v poslední době kromě sólové tvorby věnuje svému respektovanému bigbandovému souboru Brand X a je vyhledávaným autorem filmové hudby. Třeba za muziku k nové verzi animovaného Tarzana získal Oskara, Zlatý globus i Grammy.

Nebojí se Phil Collins toho, že se ve své tvorbě začne opakovat?

„Zatím se to ještě nikdy nestalo“, dušuje se zpívající autor a instrumentalista.

„Jako čert kříže se totiž bojím toho, že by moje hudba začala mé příznivce nudit. Ale ještě víc se děsím toho, že by začala nudit mne samotného.“

I když vzhledem k problémům se sluchem se vznášely nad živými koncerty Phila Collinse otazníky, nakonec se vydal na rozsáhlé koncertní turné, které označuje za své poslední a rozlučkové. A v pražské Sazka Areně vystoupí se svou kapelou hned dvakrát – 24. a 25. října 2005 (Poznámka od Don P. Patron: koncerty přesunuty na 23. a 24. listopadu). Kromě stotřicetitunové aparatury veze s sebou celou rodinu, dvě chůvy a šest kuchařů.


21. října 2005 1:00 - Vladimír Vlasák, MF DNES


Málokterá hvězda přijela do Česka na dva velké koncerty jako Phil Collins, který vystoupí 24. a 25. října v pražské Sazka Areně.

Právě takových, časem prověřených a přitažlivých osobností vydrží v populární hudbě málo. Bubeník a zpěvák Collins, který se u nás představil už v prosinci 1997, je mužem mnoha uměleckých řemesel.

Phil Collins, narozený 31. ledna 1951 v Londýně, měl být vlastně divadelník. Rodiče ho dali na soukromou hereckou školu. Jako čtrnáctiletý hrál v muzikálu Oliver!, později se objevil v jedné z hlavních rolí anglického filmu Buster.

Ale muzika zvítězila do takové míry, že zpěváka provázela pověst největšího hvězdného workoholika. "Je to tak. Jsem šťastný, když můžu natáčet nebo vyrazit na turné a denně hrát," říká Collins.

Uměl vyhovět desítkám muzikantských přátel, kteří jej zvali do studií, ať už to byl jeho bývalý kolega z kapely Genesis Peter Gabriel nebo bluesový mág Eric Clapton. Navíc jako koníčka si Collins pěstoval jazzovou kapelu Brand X, dodnes úspěšně píše hudbu k filmům a muzikálům.

Přitom od počátku osmdesátých do poloviny devadesátých let zvládl dvě světové kariéry. Od vrstevnatější hudby skupiny Genesis, ve které bubnoval a zpíval, si "odpočinul" tím, že se v roce 1981 pustil do sólové kariéry.

Bylo mu třicet a na fotkách vypadal jako neoholený plešatící strýc. Jeho hudba, odkojená černošským soulem a beatovými rytmy, zněla jednoduše, jako by vznikla jen tak mimochodem někde doma ve zkušebně. Zabrala stoprocentně. S baladou In The Air Tonight prorazil Collins na obou březích Atlantiku. V letech 1984 až 1990 měl třináct velkých hitů v americké hitparádě.

Zároveň vydával alba s kapelou Genesis, kterou vyvedl ze slepé uličky komponovaného rocku k emotivnější muzice pro masy. Když Collins tuto kapelu před deseti lety opouštěl, podepsal jí zřejmě rozsudek smrti.

Od té doby měl energii jen sám pro sebe. Navíc nechtěl, aby se mu rozpadlo další manželství. Jeho třetí ženou se stala bývalá miss Švýcarska Orianne, se kterou má dvě děti.

I když Collins už je za zenitem největší slávy, muzikantská hravost jej neopustila. Proto jsou jeho koncerty, na kterých předvádí největší hity, tak oblíbené. Ovšem Collinse stále trápí bolest v uších. Je proto možné, že na velké turné, které právě míří do Prahy, vyjel skutečně naposledy.


Moravskoslezský deník - 10.10.2005
Collins si do Moskvy přiveze šest kuchařů a 130 tun aparatury
 

Moskva Moskvu čeká 20. října hudební svátek. Poprvé v životě zde zahraje anglický zpěvák, bubeník, pianista, skladatel, producent a herec Phil Collins.

Ve srovnání s jinými světovými hvězdami se Angličan ukázal jako skromný a nenáročný na organizaci koncertu - s sebou si přiveze jen šest kuchařů a od organizátorů požaduje pouze dvě limuzíny pro jízdu po metropoli. Celá Collinsova koncertní show se prý vejde na jedenáct nákladních aut, které do Ruska přivezou 130 tun aparatury.

Hvězdu bude doprovázet 16 dalších hudebníků, mezi nimi především " dechová sekce" a pět vokalistek. Kromě toho doprovází Collinse do Ruska celá jeho rodina - manželka Orianna a dva malí synové, čtyřletý Nikolas a osmiměsíční Matthew. K jejich službám si zpěvák veze dvě chůvy.

Rodina i chůvy budou bydlet v luxusním hotelu, jehož jméno se zatím ruským novinářům nepodařilo zjistit. Muzikant prý neprojevil žádné speciální nároky na uspořádání či vybavení pokojů - jediné, co požaduje, je nenápadná barva stěn. Pokud budou pokoje výrazně barevné, přeje si Collins, aby byly stěny potaženy nenápadnější tapetou. Žádné požadavky na kožené potahy, jako měl v Moskvě například Paul McCartney, bývalý člen slavné kapely Genesis neprojevil.

Nenáročný je prý i co se týká stravování. O vegetariánské potraviny, jako většina světových hvězd, nežádal. Péči o jídelníček dětí i celého hudebního doprovodu svěřil šestici kuchařů, speciálně najatých na celou dobu turné.

V zástupu popových a rockových hvězd, které už v Moskvě koncertovaly, se Collins vyjímá jako skromný a nenáročný, hodnotí muzikanta deník Izvestija. Na přesouvání se po dvanáctimilionové Moskvě mu stačí dvě limuzíny, pět minibusů pro sedm až 15 pasažérů a dvě dodávky na zavazadla.

Pouze všichni řidiči musejí uměl anglicky. Collins zahraje v Moskvě 20. října. V Rusku je poprvé a zřejmě i naposled, zdravotní problémy mu už nedovolují tak často koncertovat. Jeho současné turné, při kterém navštíví i Prahu, se jmenuje První poslední turné na rozloučenou...


Úterý 4.10. 2005, 12:00, www.super.cz

Moskvu čeká hudební svátek. Poprvé v životě tady zahraje anglický zpěvák, bubeník, pianista, skladatel a producent Phil Collins (54).
Ve srovnání s jinými světovými hvězdami se Angličan ukázal jako skromný a nenáročný na organizaci koncertu. Všechno co potřebuje si přiveze s sebou. Od organizátorů požaduje pouze dvě limuzíny pro jízdu po metropoli.


Celé Collinsovo koncertní show se prý vejde na 11 nákladních
aut, které do Ruska přivezou 130 tun aparatury. Hvězdu bude
doprovázet 16 dalších hudebníků, mezi nimi především "dechová
sekce" a pět vokalistek.


Kromě nutných věcí pro koncert, přiveze Phil do Ruska i celou rodinu, manželku Oriannu a dva syny, čtyřletého Nikolase a osmiměsíčního Matthewa. K jejich službám si zpěvák veze dvě chůvy.

Rodina i chůvy budou bydlet v luxusním hotelu. Muzikant prý zatím
neprojevil žádné speciální nároky na uspořádání či vybavení
pokojů - jediné, co požaduje, je nenápadná barva stěn.

Nenáročný je zpěvák prý i co se týče stravování. O vegetariánské potraviny, jako většina světových hvězd, nežádal. Péči o jídelníček dětí i celého hudebního doprovodu svěřil šestici kuchařů, které si speciálně s sebou přivezl.

Phil Collins zahraje v Moskvě 20. října. V Rusku je poprvé a pravděpodobně i naposled, zdravotní problémy mu už nedovolují tak často koncertovat. Jeho současné turné, při kterém navštíví i
Prahu, se jmenuje "První poslední turné na rozloučenou".


Do Prahy se vrací inteligentní pop - Phil Collins Farewell Tour
19.09.2005 • Kateřina Janotová, www.hudba.net-mag.cz

Milovníci kvalitně aranžované a muzikantsky dokonalé hudby, těšte se! Vynikající muzikant - bubeník, klavírista a zpěvák Phil Collins - se už zanedlouho chystá navštívit Českou republiku. V pražské Sazka Areně vystoupí dokonce dva dny po sobě.
Některým zkušeným hudebním posluchačům známý jako zpěvák a bubeník kapely Genesis, už od roku 1981 však už jen sólový zpěvák, nechával své fanoušky v poslední době v nevědomí. Nějaký čas se spekulovalo o ztrátě jeho sluchu a značně omezil živá vystoupení. Tomu je však konec a my se můžeme těšit na muže, ze kterého srší energie na všechny strany a jeho hudbě se dá vytknout snad jen to, že jí nechrlí ve větším množství.
Ryzí inteligentní texty doprovázené výbornou hudbou potěší jak náročného posluchače, tak milovníka mainstreamové pop music. Nepodezíráme ho ze strategické emocionálnosti, ze skladeb čiší upřímnost a životní zkušenosti interpreta. Collins je znám jako velmi pracovitý hudebník a je vyhledávaným studiovým hráčem. Účastnil se na nahrávkách m.j. Roberta Planta, Petera Gabriela, Erica Claptona, Briana Ena či Roberta Frippa. Pracuje rovněž jako producent (m.j. Frida, Adam Ant, Howard Jones). Zajímavá byla jeho účast na obou koncertech Live Aid v r. 1985. Dokladem jeho postavení na poli světového showbusinessu je i řada ocenění typu Grammy (hudba k nové verzi Tarzana).
Počítáme-li desky sólové, i s Genesis prodal neuvěřitelných dvě stě milionů alb, čímž se řadí k nejúspěšnějším hvězdám hudebního nebe.

Místo konání
Sazka Arena, Ocelářská 460/2, Praha 9
Program
Po 24.10.2005 20:00 Út 25.10.2005 20:00


Diskografie
2003 Look Through My Eyes
2002 Testify
2002 Can't Stop Loving You
2000 Strangers Like Me
1999 You'll Be In My Heart
1999 A Hot Night In Paris
1998 Hits
1998 Something Happened On The Way To Heaven
1997 In The Air Tonight
1996 Dance Into The Light
1994 Everyday
1994 We Wait & We Wonder
1993 I Wish It Would Rain Down
1993 Another Day In Paradise
1993 Both Sides Of The Story
1993 Both Sides
1991 Hang In Long Enough
1990 Serious Hits...Live!
1990 Smart Pack
1989 Another Day In Paradise
1989 But Seriously
1987 12"ers
1985 No Jacket Required
1982 Hello, I Must Be Going!
1981 Face Value


13.11.02: Collins má slávy dost:)

I když se popovým kapelám a zpěvákům moc nevěnujeme, tak článek o Collinsovi není tak úplně mimo mísu. Ruku na srdce, kdo ho nezná a komu se dodnes nelíbí jeho hitovky (mě se líbí i jeho nehitovky:). Collins to je pro mě jedným slovem: nářez. A to v jakékoli době. Tahle jedna z nejvýraznějších postav světové pop music, sympatický Phil Collins, rozhodně nepatří do škatule hitmakerů na jednu noc, ale mezi skvělé hudebníky, skladatele, producenty (a možná i zpěváky). Před pár dny vydal nové CD Testify a ačkoli se očekává velký návrat, Collins mluví jen o rodině. Říká, že si slávy užil dost a dost, a to je docela sympatické. Narozdíl od jeho kolegů, kteří ztrácí soudnost, on jí nachází v odchází v době, kdy má co říct nejen našim rodičům ... | fotoalbum |
Phil Collins, zpěvák, multiinstrumentalista a především výtečný skladatel, autor řady celosvětových hitů a velká postava pop music, už má dost popularity a slávy. Stále svěží a pohledný chlapík, jehož cesty vedly po odlišných hudebních cestách, vždy s velkým úspěchem, se vrací s novým albem Testify. Je známý spoluprácemi s big bandovými projekty i hudbou k filmům, je držitel Grammy i Oskara a Zlatý Glóbus za hudbu k animovanému snímku Tarzan. Právě hity jako Sussudio a You Can´t Hurry mu otevřelo dveře do hudebního showbyznysu a Collins se stal představitelem veselé, sluncem prosluněné hudby. Té pohody bylo na Collinse moc a ani když natočil desku But Seriously (Ale vážně …) nepodařilo se mu setřít jeho bezstarostný pohled na svět. Už tenkrát říkal. „Nesnáším předstírání, že jsem někým jiným než jsem. Lidé ode mě chtěli jenom samé pohodovky nebo hezké balady. Nic vážného, na to měli Elvise Costella nebo někoho jiného.“
Collinsova hudební dráha se promísila i s herectvím, ke kterému tíhnul již v pubertě a natočil snímky Buster a Frauds. Začátkem devadesátých let natočil další úspěšný sólový počin Bith Sides, proto nebylo až tak velkým překvapením, že o tři roky později opustil rockovou kapelu Genesis, jejíž byl neodmyslitelným členem. Phill Colins zůstal sám se svou rodinou a spokojený. Odstěhoval se se svou ženou Orianne a synkem Nicholasem z Velké Británie do Švýcarska, ale zase to byla hudba, která ho brzy svedla zpět do víru velkých událostí a pracuje na hudbě k muzikálu Tarzan v podobném stylu jako Lví král.
„Ale přesto všechno co jsem zažil, mám svoje staré hity rád, a každý koncert by byl bez nich plošší a ošizený. Teď mi jednapadesát. Mám ženu, dítě a svůj čas chci trávit s nimi doma. Chci, aby mě moje děti měly doma a ne abych je za sebou tahal po celém světě od jednoho kontinentu na druhý jako nějaký přívažek.“
Collins nyní přichází se svým dalším, klasicky skvělým, albem Testify a zní jako deska hudebníka, který je nově srovnaný sám se sebou i se světem, který si kolem sebe vytvořil. „Můžete to zkusit a získat si uznání tím, že natočíte album, které bude vědomě ovlivněné tím či oním módním trendem - Bůh je mi svědkem, že umělci starší než jsem já sám už tohle dělali! Mě to ale přijde jako když se stará babizna vyšňoří jako nějaká mladice. Když člověk není sám v pohodě, fanouškům se to nebude líbit, nikoho to nepřesvědčí... Takže jsem nakonec začal dělat přesně to, co jsem chtěl sám,“ uzavírá Collins a trochu tak předpovídá svou budoucnost.

Zdroj: www.plagat.cz


Třiapadesátiletý zpěvák, hudebník a skladatel PHIL COLLINS se stal popáté otcem. Jeho třetí žena, Švýcarka Orianne Ceveyová, mu 1. prosince v Ženevě porodila syna Matthewa.

Třiapadesátiletý zpěvák, hudebník a skladatel PHIL COLLINS se stal popáté otcem. Jeho třetí žena, Švýcarka Orianne Ceveyová, mu 1. prosince v Ženevě porodila syna Matthewa. Celým jménem Mathew Thomas Clemenc je druhým dítětem páru, který žije v obci Begnins u Ženevy s tříletým synem Nicholasem. „Dlouho jsme se snažili, aby měl náš syn Nicholas bratra nebo sestru. Jsme absolutně nadšeni, že je to chlapec,“ glosoval šťastnou událost sám Collins. Bývalý bubeník skupiny Genesis, který loni v létě oznámil, že přestává koncertovat, aby se mohl věnovat těhotné ženě a očekávanému novorozenci, má z prvního manželství dvě a z druhého jedno dítě. Posledního ledna vyšla nová ´valentýnská´ verze platinoveho 2 CD Love Songs (u nás zatím prodáno asi 10 000 kusů), tentokrát obohacená dokonce o DVD s několika videoklipy.

5.2. 2005, zdroj: www.rockshock.cz


Izolován od zraků veřejnosti uzavřel 23. července 1999 osmačtyřicetiletý britský hudebník Phil Collins sňatek se svou dlouholetou, o dvě desítky let mladší švýcarskou přítelkyní Orianne Ceveyovou.

Zatímco sňatek uzavřeli snoubenci v kruhu nejbližších příbuzných a přátel v nevěstině domovské obci Begnins nedaleko Lausanne, o den později své "ano" zopakovali také před knězem a v lausannském hotelu Beau Rivage u Ženevského jezera uspořádali hostinu pro zhruba 300 hostů.

Jsou spolu dodnes, žijí v obci Begnins a loni v prosinci se jim narodil druhý syn. Z předchozích dvou manželství má bývalý bubeník a zpěvák slavné skupiny Genesis tři děti - syna a dvě dcery.
- zdroj www.ceskenoviny.cz – dne 22.7. 2005


Phil Collins ohluchl

Hrůzný sen všech muzikantů zažil na vlastní kůži světoznámý britský zpěvák a hudebník, zakladatel legendárních Genesis, Phil Collins (50).

Před časem totiž ohluchl na levé ucho. "Jediné, co mi problesklo hlavou, bylo: to je konec mé kariéry," říká vyděšený Phil, který už je nyní opět fit.

Na šok, který zažil, dlouho nezapomene. Nemilá příhoda jej potkala před několika měsíci v Los Angeles, kde byl na obchodním jednání. "Bylo to příšerné. Ráno jsem měl spoustu vyřizování, ale byl jsem docela v pohodě. Večer jsem byl hluchý jako poleno.

První, co mě napadlo, že se mi do ucha dostala voda. Ale to se nepotvrdilo. Začal jsem mít dokonce problémy s udržením rovnováhy. Naštěstí jsem mohl chodit," říká Collins, který žije ve Švýcarsku a už půl roku je opět tatínkem.

Několikanásobný otec vyhledal specialisty, s nimiž svůj stav konzultoval. Ti se jej snažili uklidnit. Trpělivě mu vysvětlovali, že krátkodobé ohluchnutí může postihnout kohokoliv a přichází zcela nečekaně. Příčiny ani dnes nedovedou odborníci vysvětlit. Může podle nich docházet k poruchám krevního oběhu ve vnitřním uchu. U mnoha pacientů jsou vyvolány například stresem.

"Napadaly mě samé katastrofické scénáře. Pokud dojde k nejhoršímu, má kariéra skončila. Byl to pro opravdu šok. Možná, kdyby na to byl člověk připraven, ale takhle... Představte si, že najednou téměř neslyšíte," vypráví zpěvák.

Collinse ovšem potkala vzápětí další smůla. Sotva se začal zotavovat z první »rány«, postihla jej druhá. Ukrutné bolesti břicha. Lékaři zjistili žlučové kameny. Phil putoval opět do nemocnice, kde si týden poležel. Hrozilo, že půjde pod nůž, ale nakonec se lékařům podařilo »vetřelce« rozehnat.

Všechno zlé je k něčemu dobré. Phil měl během rekonvalescence alespoň více času na rodinu. Jeho žena Orianne (29) a šestiměsíční synek Nicholas si alespoň tátu načas zase pořádně užili.

Zdroj Blesk, 14.10. 2001


Phil Collins byl podveden

Producenti jednoho britského komediálního seriálu nalákali pochybným způsobem před kameru popovou hvězdu Phila Collinse. Byl ujištěn o tom, že svým vystoupením podpoří organizaci na ochranu dětí.

Bývalý zpěvák skupiny Genesis spot natočil. V dobré víře, že tak pomůže dětem. Varoval je, aby se nebavily s podezřelými muži. Natočený materiál však byl použit ke zcela jinému účelu – jako skeč v jednom z dílů komediálního seriálu.

"Zúčastnil jsem se toho natáčení, protože mě přesvědčili, že spot by měl dětem ujasnit, jaké jim hrozí nebezpečí," říká teď Collins. "Ten, kdo je za to zodpovědný, má zřejmě vážné poruchy vkusu, pokud natočený materiál použil jako parodii."

Collins celou záležitost projednal i se svým právníkem. Jak dnes uvedl zpravodajský server 20 min, chce zpěvák plánovanému vysílání soudně zabránit.

(20. 7. 2001), Blesk


PHIL COLLINS ROZTANČÍ SAZKA ARENU

Jeden z neúspěšnějších zpěváků v historii popu, člen legendárních Genesis a vynikající bubeník se chystá do České republiky. Kvůli problémům se sluchem koncertní činnost v posledních letech výrazně omezil, v říjnu však udělá výjimku a přikvačí zahrát do pražské Sazka Areny.

Phil Collins patří již více než tři desetiletí mezi světovou hudební elitu. Po odchodu Petera Gabriela z fenomenálních Genesis přijal k pozici bubeníka v kapele i roli zpěváka. Navíc začal paralelně točit svá první sólová alba. Momentálně se již několik let věnuje pouze vlastní hudební kariéře, ale zároveň hostuje na mnoha projektech svých kolegů z hudebního světa.

Poslední řadové album Phila Collinse vyšlo v roce 2002 pod názvem Testify a jeho prodej v České republice dosáhl platinového ocenění. V září loňského roku přišla na řadu kompilace "Love Songs: A Compilation... Old and New", kde najdeme například slavné hity jako "One More Night", "Against All Odds", "Groovy Kind of Love", "Separate Lives", "Two Hearts" a další. A jak sám název napovídá, dostalo zde prostor i několik mladjších skladeb z Philova repertoáru, včetně novinky v podobě singlu "Tearin & Breakin".

Phil v poslední době kráčel po poněkud odlišných hudebních cestách, jak se svým slavným big bandovým projektem (schválně si v archivech zapátrejte po vynikající koncertní desce "A Hot Night In Paris"!), tak jako autor filmové hudby. Například za hudbu k nové verzi Tarzana získal Oskara, Zlatý Glóbus a Grammy.

Se svými posledními alby se ovšem navrací do království vyzrálého popu.. Pokud hledáte bezchybné kompozice a texty nabité dospělými emocemi, Phil je vaším člověkem. Dokazuje to i na svých koncertech, které jsou pokaždé nabité energií a muzikantstvím. České publikum se o tom mohlo přesvědčit již v prosinci roku 1997, kdy nadšení ve vyprodané sportovní hale nebralo konce. Není pochyb, že letos na podzim tomu nebude jinak!

Díky agentuře Interkoncerts vystoupí pan Phil C. dne 24.10.2005 v Sazka Areně Praha. Vstupenky seženete ve všech prodejních místech Sazka a.s., na webovém portálu www.sazkaticket.cz nebo v prodejním místě TICKETPRO
Prague Tourist Center, Rytířská 12, Praha 1.
Předprodej byl spuštěn 30.3.2005.
Zdroj www.ireport.cz – 31.3. 2005


Phil Collins vystoupí na podzim v Praze
KRÁTCE Z KULTURY

PRAHA - Zpěvák a bubeník Phil Collins by měl 24. října tohoto roku navštívit v rámci turné First Final Farewel Tour pražskou Sazka Arenu.

Jeden z nejúspěšnějších zpěváků v hudební historii, člen legendárních Genesis, byl v poslední době nucen omezit koncertování kvůli problémům se sluchem. Už několik let se Collins věnuje sólové kariéře. Jeho poslední řadové album Testify vyšlo v roce 2002, vloni vydal kompilaci Love Songs.

V posledních letech se Collins uplatnil zejména jako autor filmových melodií: za hudbu k animovanému filmu Tarzan obdržel Oskara, Zlatý Glóbus i Grammy. VČeské republice zpěvák vystoupil v roce 1997.

Vstupenky na říjnový koncert jsou od včerejška k dostání v síti Ticketpro a Sazka nebo na adrese www.sazkaticket.cz.

- zdroj Lidové noviny, 31.3. 2005


Rockový hudebník Phil Collins se stal již popáté otcem. Jeho třicetiletá manželka, Švýcarka Orianne Cervey porodila uplynulý týden v Ženevě chlapce, který dostal jméno Matthew Thomas Clemence. V úterý o tom informoval švýcarský deník Le Matin.

7.12. 2004 12:26
ŽENEVA - Britský rocker, který brzy oslaví své čtyřiapadesáté narozeniny, se s Orianne oženil 24. července 1999. Manželé již spolu vychovávají synka Nicholase, který se narodil v dubnu 2001.

Bývalý člen skupiny Genesis má pak další tři děti ze svých dvou předchozích manželství. Z prvního svazku má dvě děti, z nichž jedna dcerka je adoptovaná, ze druhého pak jednoho dalšího potomka.

Collins, který v současnosti žije ve Švýcarsku nedaleko Ženevy, letos v létě oznámil, že přestane koncertovat, aby se mohl plně věnovat rodině.

zdroj www.novinky.cz - 7.12. 2004


PHIL V PRAZE

Návrat Phila Collinse na česká pódia po osmi letech bude velkolepý. První show v Praze, naplánované na 24. října, je skoro vyprodané, a tak hvězdný britský muzikant přidal druhý koncert. Uskuteční se o den později.

"Vstupenky na Collinsův druhý pražský koncert se budou prodávat za stejnou cenu jako v případě původního koncertu," uvedl Petr Novák z pořadatelské agentury Interkoncerts.

Místa k sezení stojí od 1100 do 1600 korun, vstupenky ke stání pak 1050 a 1250 korun.

Za tisícovku se na koncert dostanou i držitelé průkazů ZTP/P. "Jejich doprovod má nárok na lístek za jednu korunu," podotkl Novák.

Oba koncerty se uskuteční v Sazka Areně v rámci Collinsovy koncertní šňůry First Final Farewell Tour.

Autor řady hitů v čele s Another Day In Paradise překonal potíže se sluchem, které mu zabránily vyjet na turné k zatím poslednímu studiovému albu Testify (2002).

Někdejšímu členovi kapely Genesis hvízdalo v uších při vyšších hlasitostech i při vystoupení v zahradě Buckinghamského paláce, když královna Alžběta oslavovala padesát let na britském trůnu. - více zde
Zpráva o druhém Collinsově koncertu v Praze přišla nedlouho poté, co jiná britská legenda, zpěvák Rod Stewart, své vystoupení v české metropoli 18. června zrušil.

Zdroj www.idnes.cz, 14.6. 2005


Koncem ledna oslavil narozeniny jeden z králů evropského show-businessu Phil Collins. Zpěvák s antihvězdnou vizáží obyčejného středostavovského chlapíka ve středním věku má svoje nadšené fanoušky i břitké kritiky. Ti druzí mu vytýkají přeslazenost jeho písní a často si berou na mušku i jeho vizáž slušňáka, která nezapadá do světa zpěváků popmusic libujících si v módních výstřelcích i plastických operacích.

Phil Collins však právě tohle nikdy nepotřeboval, prosadil se díky svému mnohostrannému talentu. Je nejenom zpěvák, ale i zručný instrumentalista, skladatel, textař a organizátor. Navíc má v sobě i kus hereckého talentu. Patří ke zpěvákům, kteří prodávají své nahrávky po miliónech. Podařilo se mu totiž přitáhnut široké publikum. Ti mladší u něho oceňují temperament a sound prozrazující někdejšího rockového muzikanta, starší pak oslovuje suverénní profesionalita i romance, jejichž texty nejsou banální.

Pro Phila Collins, který od dětství hrál ve filmech a nějaký čas uvažoval i o herecké dráze, bylo důležité angažmá v rockové skupině Genesis. V roce 1975 nahradil ve skupině odcházejícího bubeníka a později vystřídal před mikrofonem zpěváka Petera Gabriela. V osmdesátých letech se vydal na sólovou dráhu, ale s kapelou Genesis stále vystupuje a nahrává.

Collins dodnes neztratil nic ze své pověsti největšího "slušňáka" rock and rollu, i když na toto téma jednou poznamenal: "Vždycky jsem se snažil tohle označení odmítat. A nechápu,.proč vlastně vzniklo. Ale s novináři je to těžké. Uděláme rozhovor a oni pak volají, že to pro editora není dost atraktivní, že by to chtělo něco víc senzačního. Co vlastně chtějí? Drogy? Sex? Lituji. Ale nebudu nic předstírat. Někteří to dokonce zkoušeli přes moji matku a snažili se z ní vytáhnout nějaké pikantní tajnosti. Když neuspěli, dávali svým článkům stupidní titulky jako: Jeho matka říká: ´Phil je bez chyby, je to pan Dokonalý.´ Nepopírám, že vystupuju slušně a zdvořile, ovšem do té doby, dokud je k tomu důvod."

Zdroj: www.cro.cz


Phil Collins přijede do Česka

Vstupenky na pražský koncert budou v prodeji v nejbližších dnech za 1050 Kč k stání a 1250 Kč k stání u pódia. Lístky k sezení přijdou na 1100, 1300 a 1600 Kč.

Problémy se sluchem, které Collinsovi bránily vyjet na turné k zatím poslednímu studiovému albu Testify (2002), byly patrně překonány.

Hvízdalo mu v uších při vyšších hlasitostech i při vystoupení v zahradě Buckinghamského paláce, když královna Alžběta oslavovala padesát let na britském trůnu.

"To jsem nemohl odmítnout. Byla to čest i zábava. Lékaři mi bolavé ucho umrtvili, slyšel jsem jen na jedno," říkal Collins, který loni v září vydal kolekci nejznámějších balad Love Songs. V prosinci pak uvítal na svět druhého syna Mathewa Thomase Clemence, jehož má se švýcarskou manželkou Orianne.

Život k němu zůstává štědrý. Zpěvák, skladatel, příležitostný herec a milionář Phil Collins se již od počátku osmdesátých let vypracoval mezi absolutní hvězdy světové populární hudby.

Pracovitému Collinsovi, který se narodil 31. ledna 1951 v Londýně, učarovaly bubny. Prošel s nimi řadu jazzových i rockových kapel.

V roce 1970 odpověděl na inzerát kapely Genesis, která hledala bubeníka. Zpěvákem Genesis se Collins stal o pět let později, kdy skupinu opustil Peter Gabriel.

S všestranným Collinsem, který měl velký cit pro balady i soul, začali Genesis dělat méně dramatickou, avšak o to zábavnější hudbu. Od roku 1980 až do Collinsova odchodu (1995) skupina vydala pět alb, která se výtečně prodávala.

Avšak jedna kapela, byť celosvětově populární, Collinsovi nestačila. Na boční koleji rozjel sólovou kariéru, kterou uvedla jeho první sólová deska Vace Value z roku 1981. Velmi osobní písně byly ovlivněny rozvodem s první ženou.

Melancholická deska se nakonec stala úspěšnější než tituly skupiny Genesis. Přispěly k tomu jednoduché popové písně s doprovodem kláves či automatického bubeníka.

Collinsova hvězda zářila zvláště na charitativním festivalu Live Aid, který probíhal v polovině osmdesátých let. Collins zazpíval nejprve na pódiu londýnského stadionu Wembley a nadzvukovým letounem Concorde se přemístil do Philadelphie, aby stihl americkou část Live Aid. V letech 1984 až 1990 měl zpěvák třináct písní v první desítce amerického žebříčku.

"Nemůžu si pomoci, jsem workoholik," přiznával Collins, který si odbíhal zahrát na alba alternativního Johna Calea, kytaristy Erika Claptona či tvrdé rockové skupiny Thin Lizzy.

V druhé polovině devadesátých let Collins zvolňoval tempo tak, že vydával album každé tři roky. Zvláště deska Dance Into The Light z roku 1996, plná pozitivní energie a stylové pestrosti, se mu vydařila.

Phil Collins také skládal muziku pro film. Vysloužil si Oscara, Zlatý Glóbus i Grammy za hudbu k animovanému snímku Tarzan. Potřetí se oženil, tentokrát s bývalou miss Švýcarska Orianne, a splnil si některé libůstky.

Například dva roky koncertoval po světě se svým jazzovým bigbandem. Mohl si to dovolit. Prodal více než sedmdesát milionů desek.

Zdroj: www.redakce.poslouchej.net


Phil Collins v říjnu vystoupí v Praze dokonce dvakrát
14.06.2005 - 14:31, autor: ČTK.

PRAHA - Britský zpěvák a bubeník Phil Collins k původně avizovanému koncertu, který se uskuteční 24. října v pražské Sazka Areně, přidá o den později na stejném místě druhé vystoupení. Vstupenky na oba koncerty již jsou v prodeji, sdělil mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.

Bývalý člen slavných Genesis Collins v Praze vystoupí v rámci svého světového turné First Final Farewell Tour. Zpěvák, bubeník, pianista, skladatel, producent a herec Phil Collins se narodil v roce 1951 v Londýně, před kamerou stál poprvé již jako dítě. V roce 1970 začal hrát s Genesis, o šest let později se po odchodu Petera Gabriela stal vůdčí osobností kapely. Sólově debutoval v roce 1981 albem Face Value.

"Momentálně se již několik let věnuje pouze vlastní hudební kariéře, ale zároveň hostuje na mnoha projektech svých kolegů z hudebního světa," uvedl již dříve Petr Novák z agentury Interkoncerts, která oba Collinsovy koncerty pořádá.

Collins má na kontě spolupráci například s Robertem Plantem, Erikem Claptonem, Brianem Enem nebo Robertem Frippem. Zatím poslední řadovou desku nazvanou Testify Collins vydal před třemi lety. V Praze se poprvé představil v roce 1997 na koncertě ve Sportovní hale na Výstavišti.

Informace o Collinsovi a jeho pražském koncertě jsou uvedeny na internetových stránkách www.philcollins.co.uk a www.interkoncerts.cz.

Zdroj: www.ct24.cz, 14.6. 2005


Phil Collins
Obě strany příběhu
Autor: Petr Nožička

Poslední řadové album vydal před šesti lety. Teď, poté, co se stáhl do soukromí, splnil si bigbandový sen a úspěšně - Oscar, Grammy, Zlatý globus - zahájil dráhu autora filmových písní, se vrací. Rozpracovány má další filmové projekty pro Disneyho i jiné. O koncertech se nemluví, jen pár promočních v Evropě a Americe (většinou v omezeném rozsahu a před kamerami) absolvuje v listopadu a prosinci. Takže ti, kteří nebyli na skvělém pražském vystoupení před pěti lety, se budou muset (zatím) spokojit s obrazovkou.

Patří mezi nejlepší bubeníky a nejpracovitější osoby v populární hudbě. Sólově prodal na sedm-desát milionů svých alb, ještě vyššího čísla dosahuje pětadvacetiletá spolupráce s Genesis. Ale tím jeho aktivity zdaleka nekončí. Zejména v 70. letech ještě stihl být důležitým členem, zejména na začátku, vynikajících jazzrockových Brand X. Hostoval na deskách i koncertech téměř každého, kdo jej požádal, produkoval. Z mnoha jmenujme alespoň Roberta Planta, Paula McCartneyho, tři alba a turné přítele Erika Claptona, desky Oldfielda a Tiny Turner. Stihl role v Miami Vice, Spielbergově Hookovi a v komedii Buster titulní - účastníka Velké vlakové loupeže Bustera Edwardse. Bustera proslavily navíc písně A Groovy Kind Of Love a Two Hearts. Filmovými hity se staly Against All Odds, duet s Marylin Martin Separate Lives pro film Bílé noci a YouŐll Be In My Heart z animovaného Tarzana. Cit pro coververze osvědčil také. Namátkou: skvělá verze You CanŐt Hurry Love - hitu Diany Ross & The Supremes, Dylan - The Times They Are A-Changin, pocta Lennonovi - Tomorrow Never Knows, úprava True Colors z repertoáru Cyndi Lauper a aktuální singl CanŐt Stop Loving You od Billyho Nichollse (Leo Sayer). Určitě to nejsou geniální transformace jako třeba All Along The Watchtower, tedy Dylan podle Hendrixe, ale jsou vkusné. Nejnázornějším příkladem Collinsova zápalu je jeho účast na projektu Live Aid. Bubnoval při společné nahrávce Do They Know Its Christmas? mnoha předních britských umělců pro dobročinný singl. Když se k pomoci strádající Etiopii připojili američtí a kanadští hudebníci a 13. července 1985 se uskutečnil televizí přenášený koncert v Londýně a Philadelphii, stihl jako jediný vystoupit na obou. Kolem druhé hodiny odpoledne si ve Wembley společně zazpívali se Stingem. Díky časovému posunu a rychlosti Concordu zvládl na stadionu JFK tři "kšefty": Hrát s Claptonem, za doprovodu klavíru zazpívat In The Air Tonight a Against All Odds a ještě sekundovat Tony Thompsonovi při krátkém obnovení Led Zeppelin. Ač žije v klidu a ústraní ženevského exilu se svou třetí ženou a dítětem, nechyběl v letos v létě v zahradách Buckinghamského paláce na poctě k 50. výročí panování královny Alžběty. Kromě svého pěveckého bloku (ten mu moc nevyšel) hrál na bicí nejméně s polovinou vystupujících.Collinsova zmiňovaná píle však negativněovlivnila jeho soukromý život. Ani jedna z prvních dvou manželek toto zběsilé tempo a dlouhou osamělost nevydržela. Když se dohodl s kolegy z Genesis, že kapelu po pětadvaceti letech a sedmnácti úspěšných deskách opouští a na jaře '97 to oznámil, zdůrazňoval, že chce žít klidněji a věnovat se jen sólové dráze - na poli jazzu, popu, herectví a komponování. Jazzovou část předsevzetí zatím naplnil dvěma řadami koncertů s dvacetičlenným orchestrem The Phil Collins Big Band, kde byl mužem za bicími. Na několika se taktovky ujal Quincy Jones, zpíval swingový veterán Tony Bennett, většina vystoupení v evropských metropolích se odehrála bez zpěvu. Hrály se úpravy skladeb Collinse a Genesis. Záznam z Paříže vyšel jako živé album.Teď je tu s vyrovnanou novinkou Testify. Platí to, co tvrdil při vydání Dance Into The Light: "Vypovídá hodně o osobě, kterou dnes jsem. Kým jsem. Kam jsem dospěl ve svém životě ..." Názor na psaní hudby k filmům nezměnil: "Je to pro mne velká výzva, něco zcela jiného, než jsem doposud udělal, ale mohla by to být zábava, která mi, jak doufám, otevře cestu k dalším animovaným, možná dokonce akčním nebo dramatickým hraným filmům. To je oblast, která mne obzvlášť zajímá..." Philip David Charles Collins to v sobě měl odútlého dětství. Nejmladší syn pojišťováka a majitelky herecké agentury přišel na svět 30.1.1951 v Chiswicku (západní předměstí Londýna). Odmala se objevoval v reklamách. Sourozenci po dětském zpívání skončili u zábavy - bratr je úspěšný karikaturista časopisu Punch a sestra byla krasobruslařkou v lední revui. Phil ve třech začal tlouci do plechového bubínku, v pěti měl malou, skládací soupravu od strýců. Ve dvanácti prodal bratrův elektrický vláček a koupil si skutečné bicí. Vyzkoušel si také herectví. Obvyklé školní besídky vystřídalo hraní - nastudování muzikálu Lionela Barta Oliver ve West Endu. Ve třinácti letech byl vybrán pro roli zlodějíčka Artfula Dodgera. Divadelní angažmáukončila až změna hlasu v pubertě. Zkuste ho objevit mezi pištící mládeží v hledišti televizního studia v prvním filmu Beatles Perný den. Během školních let hrál v mnoha skupinách, před maturitou se stal bubeníkem poloprofesionálních Flaming Youth (jediné album Ark II, 11/69). V září 1970 zvítězil v konkursu na posilu Genesis. Vedle bubenické zdatnosti pomohly pěvecké schopnosti a smysl pro humor. Byl nejlepším instrumentalistou rychle se vyvíjející kapely, pomohl vylepšit zvuk na koncertech i ve studiu. Jako výrazný doprovodný zpěvák podporoval Gabriela. Sólově si zazpíval už na Nursery Cryme - miniatura For Absent Friends a potom v More Fool Me ze Selling England ... Když Gabriel odešel, hledali dlouho adekvátní náhradu. Další album A Trick Of The Tail předběžně nazpíval Phil, ale vhodný frontman stále nebyl k dispozici. Jak potvrdily následující roky, byl přijatý návrh Collinsovy manželky, "ať tedy zpívá Phil", šťastným rozhodnutím. Dlouhé koncerty ovšem nebylo možné odzpívat od bicích. Nalezené řešení se ukázalo ideálním: Collins bicí nahrál pro desky, větší část koncertů odzpíval v čele pódia, k bicím se vracel jen v delších mezihrách a instrumentálních skladbách. Hlavní část partu bicích zastal hostující bubeník. Původně Bill Bruford, od roku 1977 Chester Thompson, který roky též bubnoval v Collinsově doprovodné kapele. Muzikantský zpěv do změněného zvuku Genesis skvěle zapadl. Na výhrady, že jeho vokální projev hodně připomíná Gabriela odpovídal s úsměvem: "Je to docela normální. Mám hlas podobného zabarvení jako Peter, ale je trochu ostřejší. Co se týče podobného způsobu zpěvu, za to může skutečnost, že když byl ještě s námi, zpíval jsem doprovod, a tak zpívaje s ním, jsem pochytil jeho způsob frázování. Není to imitace, ani padělek. Je to můj přirozený způsob zpěvu." Nechal se slyšet i Gabriel: "Phil zpívá lépe než já, lépe kontroluje svůj hlas. Jako hudebník chápe slova více melodicky, nejde tolik po jejich významu. Mnoho lidí jeho doprovodný zpěv znalo, ale mysleli si, že všechno zpívám já sám..." Úspěch Genesis rostl. Každé následující desky se prodalo víc, vyprodané koncerty potřebovaly větší haly a stadiony. Umělecky nejméně zdařilé album Duke však naznačovalo autorskou krizi. Zdánlivě nelogicky pomohly sólové projekty. Nejdůležitějším členem Genesis se stal zpěvák a bubeník až po obrovském úspěchu svých prvních dvou sólových alb. Z trojice Banks, Rutherford, Collins právě posledně jmenovaný sice (nepočítáme-li časté hostování na deskách kamarádů a členství v Brand X) vydal sólové album jako poslední, ale se zdaleka největším ohlasem. Face Value se setkalo s nečekaně vřelým přijetím, možná i proto, že se autor a hlavní interpret rozhodl "pro taneční a nepříliš náročnou hudbu". I když takové Hand In Hands má blíž k Brand X. Hudebníci skupinu vytvořili, když natáčeli alba Eddieho Howella a skvělou transformaci Prokofjevova Péti a vlka (Peter & The Wolf , '75). Druhé sólo Hello, I Must Be Going má asi nejblíže k tehdejším produktům Genesis. Po vydání poprvé vyrazil na samostatné turné. V dalších letech se sólové projekty celkem pravidelně střídaly s aktivitami Genesis. Dokázali překvapit ještě rafinovanějšími světly, výpravou a dalšími doplňky ke dvěma a půl hodinám skvělé hudby. Teprve obrovský úspěch v 80. letech je definitivně zbavil dluhů z první dekády kariéry.Na koncertech i deskách byl vždy velký rozdíl mezi sólovým Collinsem a 1/3 Genesis. Rozhodně ne v kvalitě a vysokém nasazení, ale v pojetí a repertoáru, který se nepřekrýval ani jedinou písní. Phil si na svých sólových deskách zpívá, bubnuje a hraje na klávesy za doprovodu hostujících hudebníků. Občas sáhne i po nástrojích exotičtějších (trubka). Po výtečném No Jacket Required (hosty byli Sting a Gabriel), přizval na nejúspěšnější But Seriously plejádu muzikantů ještě slavnějších od Crosbyho po Claptona. Velmi osobní, smutné, ale skvělé Both Sides natočil doma zcela sám. Kytaru užil jen jako "koření". Naopak Dance Into The Light poprvé napsal při kytaře, a nikoliv s klávesami a automatickým bubeníkem. Zaujal ještě širší vrstvy posluchačů, než se mu mohlo podařit s Genesis. Na otázku časopisu Mojo, co by změnil v historii Genesis, kdyby mohl, odpověděl překvapivě: "Nebyl bych zpěvákem. Myslím to vážně. To bylo jediné nejdůležitější rozhodnutí v mé kariéře. Jasně, mělo hodně kladů, protože mi otevřelo svět, naučilo mě popsat mé pocity a emoce, takže jsem z takové zkušenosti šťastný. Samozřejmě, mnoho věcí by se vůbec neudálo. Mohl bych být stále ještě se svou první ženou. Kdo ví? Jediné, co vím jistě je, že místo, kde jsem nejšťastnější, není za mikrofonem, když zpívám. Je na bubenické stoličce s párem paliček v ruce."


Zdroj: www.audiomag.cz, 12/2003

Za přesnost a pravdivost článků webmaster neručí! Jejich uspořádání není dáno datumem, ale jejich dodáním.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 | Hlavní strana | Aktuálně | Alba | Fotogalerie | Reportáže | Texty písní | Turné | Vaše příspěvky | Média | Genesis | Chat | Diskuzní forum | QuickBox |

© Don P. Patron 2009